ZMÍRNĚNÍ REŽIMU KONTROL na slovinsko-chorvatských hranicích

V návaznosti na předchozí upozornění o zahájení systematických kontrol všech cestujících na vnější schengenské hranici, Ministerstvo zahraničních věcí ČR sděluje, že výkon tohoto striktního nařízení byl ze strany Chorvatska a Slovinska dočasně pozastaven. Přesto ministerstvo nevylučuje tvoření dlouhých front na všech hraničních přechodech v době svátků či turistické sezóny.

 

 

PŮVODNÍ ZPRÁVA: 

Zavedení přísnějších hraničních kontrol ve Slovinsku

Upozorňujeme české turisty, kteří budou cestovat do Chorvatska přes Slovinsko, že Slovinsko s platností od 7. 4. 2017 zavádí na vnější schengenské hranici systematické hraniční kontroly bez výjimek.

Na vnější schengenské hranici bude Slovinsko důsledně kontrolovat každého občana EU i občany třetích zemí na vstupu i výstupu z EU.

ZÚ Lublaň z tohoto důvodu doporučuje občanům ČR, aby:

  • - zkontrolovali platnost svých cestovních dokladů (cestovního pasu či občanského průkazu) a ujistili se, že dokumenty jsou stále platné (a budou i v době plánovaného návratu z dovolené)
  • - si ověřili dopravní situaci na hraničním přechodu, který hodlají použít, neboť slovinské orgány předpokládají vznik kolon (zejména v období svátků či během letní turistické sezóny)
  • - využívali méně frekventované hraniční přechody mimo dopravní špičku
  • - se vyvarovali cest do Chorvatska o víkendech (s výjimkou případů, kdy turnus začíná či končí o víkendu).

Více informací ke zpřísněným kontrolám naleznete v anglickém jazyce na webových stránkách slovinské policie:
http://www.policija.si/eng/index.php/component/content/article/13-news/1925-systematic-border-checks-of-all-travellers-at-external-schengen-borders-to-start-on-7-april

Zdroj: stránky Ministerstva zahraničních věcí ČR

 

Informace z půlky dubna 2017:  Jedná se o zmírnění režimu kontrol už ke vztahu k nadcházející sezóně.