Zvolte datum v kalendáři
Zvolte datum v kalendáři

Ostrov Šolta

Ostrov Šoltu zmiňovali již staří Řekové a Římané a nazývali jej Solenta, na ostrově lze dodnes nalézt stopy starých osídlení. Šolta se spolu s ostrovem Brač nacházejí přímo naproti Splitu, odkud na ostrov vede lodní a trajektové spojení. Ostrov je pahorkatý, nejvyšší vrch Vela Straža měří 237 m, je porostlý bujnou středozemním zelení. Ostrov je poměrně řídce osídlen, je Nečujam, který se nachází ve stejnojmenné zátoce. Z dalších letovisek se zde nacházejí Stomorska
a několik menších osad. Trajektový přístav se nachází v místě zvaném Rogač a odtud se ostrovem klikatí lokální silnice (Rogač-Nečujam asi 8 km). Po ostrově má pravidelnou linku místní autobus, linka navazuje na příjezdy trajektu. Místní obyvatelé se zabývají zemědělstvím, rybařením a turistikou. Ostrov Šolta je klidný, velmi malebný, místy působí, jako kdyby se zde zastavil čas. Snad už jen zde jsou k vidění v tak velkém počtu původní kamenné dalmatské domečky.
NEČUJAM leží v téměř 2 km dlouhé zátoce s pěknou oblázkovou pláží. V letovisku se nachází turistické apartmánové středisko a letní domky. Pláž v Nečujamu je největší na ostrově, pozvolna se svažuje, u pláže jsou bazény, hospůdky, pořádají se zde různé společenské akce a lidové veselice. Trajektové spojení Split-Rogač – plavba trvá 1 hodinu, spojení je 4x denně, v létě se, podle potřeby spoje posilují. Aktuální informace najdete na www.jadrolinija.hr, letní jízdní řád je k dispozici od 1. května. Další spojení je osobní lodí katamaránem, který jezdí na lince Split-Nečujam-Stomorska, cesta trvá asi 45 minut. Jediná benzinová pumpa na ostrově se nachází v Rogači u trajektového přístavu. Lékařská ambulance je v místě Grohote a na ostrově je i rychlá lékařská pomoc. Na ostrově není žádná banka, pokud jedete automobilem, doporučujeme dostatečnou hotovost, jediný bankomat je ve vesnici Stomorska. Peníze se mnohou vyměnit v recepci apartmánového střediska, na poště a nebo v turistických agenturách. Většina restaurací akceptuje platební karty. V každém místě na ostrově jsou obchody s potravinami, zeleninou a ovocem, restaurace. Pošta je v Nečujamu a dalších místech.

Pobytová místa

Nebyly nalezeny žádné výsledky.